Att leda coacha och kommunicera utan att vara chef

Utbildningens fokus är – att vara ledare utan att vara chef. Utbildningens intention är att stärka deltagarna i deras roll i det dagliga arbetet. Utbildningen ska leda till att deltagarna har ”verktyg” att hantera det sociala kommunikativa samspelet samt att medvetandegöra rollen och det ansvar som ingår i uppdraget.

I varje ska det vara:

  • 4 stödpedagoger LSS, Kumla
  • 4 utvecklingsledare VoO, Kumla
  • 6 andra aktörer

Vi anser det som viktigt med denna blandning.

Tiden: kl 10- 16 (inkl lunch)

Grupp 1

  • Tisdag 21 maj, (Akvarellen-Aula)
  • Onsdag 12 juni, (Akvarellen-Aula)
  • Tisdag 10 september, (Akvarellen-Aula)
  • Tisdag 12 november, (Akvarellen-Aula)

Deltagare:

  1. Camilla Österlund, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  2. Sara Sehrman, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  3. Elin Ölvestad , LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  4. Lena Burström, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  5. Anna Linderholm, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  6. Johanna Fahlström, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  7. Jenny Lundmark, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  8. Vjollca Racaj, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  9. Alma Mehmedovic, IFO, Kumla kommun, sakkunnig socialsekreterare
  10. Sarah Barinas, IFO, Kumla kommun, sakkunnig socialsekreterare
  11. Margareta Henriksson, socialpsykiatri, Kumla kommun, sakkunnig
  12. Maria Edlund, LSS, Hallsbergs kommun, stödpedagog
  13. Pia Frohman, LSS, Hallsbergs kommun, stödpedagog

 

Grupp 2

  • Onsdag 22 maj, (Akvarellen-Aula)
  • Torsdag 13 juni, (Akvarellen-Aula)
  • Onsdag 11 september, (Akvarellen-Aula)
  • Onsdag 13 november, (Akvarellen-Aula)

Deltagare:

  1. Jessicka Lundin, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  2. Linnea Nevelius, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  3. Angelica Svärd, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  4. Johanna Lundin, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  5. Linda Hallborg, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  6. Gunilla Ellvåg, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  7. Britt-Marie Sörman, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare,
  8. Dino Gusic, LSS, Örebro kommun, boendepedagog
  9. Tomas Persson, LSS, Örebro kommun, boendepedagog
  10. Malin Lindberg, LSS, Karlskoga kommun, stödpedagog
  11. Camilla Svärd, LSS, Karlskoga kommun, stödpedagog

 

Grupp 3

  • Måndag 27 maj, (Akvarellen-Aula)
  • Fredag 14 juni, (Stadshuset Åbytorp)
  • Torsdag 12 september, (Akvarellen-Aula)
  • Torsdag 14 november, (Akvarellen-Aula)

Deltagare:

  1. Ines Becic, LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  2. Carina Andersson , LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  3. Kathrine Nordenflycht , LSS, Kumla kommun, stödpedagog
  4. Berit Knudsen, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  5. Carina Nilsson, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  6. Jeanette Widlund, VoO, Kumla kommun, utvecklingsledare
  7. Ing-Mari Tylebrink- Eriksson, LSS, Lekebergs kommun, samordnare
  8. Max Sturk, LSS, Degerfors kommun, samordnare
  9. Bengt Andersen , LSS, Degerfors, stödpedagog
  10. Linda Lindblad, LSS, Örebro kommun, boendepedagog
  11. Eva-Lena Flink, LSS, Örebro kommun, boendepedagog
  12. Carina Johansson, LSS, Örebro kommun, boendepedagog
  13. Anders Bäckström, LSS, Karlskoga kommun, gruppledare
  14. Arne Gustavsson, LSS, Karlskoga kommun, gruppledare