Maltmagnus
Ölkulturen har genomgått stora förändringar de senaste åren, med en växande trend för hantverksöl, alkoholfri dryck och nischade produkter. Det är i denna dynamiska miljö som Maltmagnus, grundat 2009 av Veronica och Magnus Lindroos, har funnit sin plats. Företaget, beläget strax väster om Åbytorp i Kumla, har som mål att vara en kvalitativ aktör för bryggare och ölentusiaster i hela Sverige.

Magnus Lindroos
Maltmagnus är ett e-handelsföretag som specialiserar sig på ölkit, malt, korn, humle, essenser och jäst – allt som behövs för att brygga eget öl. Veronica, som möter oss med entusiasm berättar att de fokuserar på högkvalitativa produkter, vilket har varit nyckeln till deras framgång.
"Det är bra kvalitet som säljer, och det är det som gör att vi får fler kunder", säger hon.
Som ett komplement till övrigt sortiment med råvaror och utrustning för ölbryggning har Veronica och Magnus sett nya möjligheter och även utökat sortimentet med alkoholfria drycker. Företaget har idag fem anställda med dem själva inräknade och de är måna om att med innovation både följa och driva ölkulturen framåt.
Det geografiska läget i Kumla är strategiskt positivt för företaget. Genom att vara belägna nära stora transportvägar kan de snabbt leverera sina produkter till hela Sverige inom 24 timmar, vilket ger dem en logistisk fördel i branschen.
Veronica är generellt en driven entreprenör och driver utöver Maltmagnus även sitt eventbolag Hagen Events AB. Genom det har hon bland annat arrangerat Gin & Tonic Festival Sweden i Dylta Bruk. Vi ser hennes mångsidighet och passion för både produkter och upplevelser som en tillgång och hoppas på att se mer av vad dessa egenskaper har att erbjuda i framtiden.
