Kumlabys anpassade grundskola skapar entreprenörsdrömmar

Eleverna Gabriel, Stella och Charlie som säljare utanför ICA Profilen

Eleverna Gabriel, Stella och Charlie som säljare utanför ICA Profilen

Den 28 maj är det dags för den stora finalen i den nationella entreprenörskapstävlingen E-kampen. I år har även en anpassad grundskola i Kumla fått provat på hur det skulle vara att delta – och det blev en erfarenhet som både stärkte elevernas självförtroende och utmanade synen på entreprenörskap i skolan.

E-kampen, eller Entreprenörskampen, är ett utbildningskoncept för elever i årskurs 7–9 som arrangeras av STARTcentrum. Under två intensiva dagar får elever prova på hur det är att vara entreprenörer – från att utveckla idéer till att sälja produkter i praktiken. Konceptet bygger på övningen ”Företagare för en dag”, som genomförts på svenska skolor sedan år 2000.

Trots att Kumlabys anpassade grundskola inte deltar i själva tävlingen har de tagit ett viktigt steg.

– Det som är unikt för oss är att vi är den första anpassade grundskolan där ämnesområdeselever i årskurs 4-6 provat på att jobba med E-kampen, berättar skolans rektor Katarina Lundvall.

Projektet grundade sig i skolans övertygelse om att eleverna klarar mer än många kanske tror.

– Vi vill utforska konceptet med entreprenörskap kopplat till elever med intellektuell funktionsnedsättning, säger Katarina.

Arbetet anpassades utifrån elevernas behov och förutsättningar. Klassen arbetade tillsammans i helklass och fick gott om förberedelsetid. Personalen tog också fram bildstöd som hjälp i kommunikationen med potentiella kunder.

Tillsammans med STARTcentrum planerade skolan projektet och eleverna fick, med stöd av pedagogerna, välja vilka produkter de ville tillverka. Resultatet blev bland annat nyckelringar, handdukshängare, grytunderlägg och handstöpta ljus.

Säljaren Gabriel

Säljaren Gabriel

– Våra elever kan ha svårt att förmedla vad de vill göra. Därför gav vi dem olika valmöjligheter för att stötta dem i processen, förklarar Katarina.

Under flera lektioner fick eleverna både tillverka sina produkter och träna på försäljning, ord och tecken kopplade till entreprenörskap. När det sedan var dags att möta kunderna stod eleverna under en förmiddag utanför ICA Profilen i Kumla och sålde sina produkter.

– Vi upplevde att eleverna var engagerade under hela processen, men när de faktiskt stod och sålde, pratade med kunder och räknade ut vad kunderna skulle betala ökade engagemanget ännu mer, fortsätter Katarina.

Projektet blev inte bara en övning i företagande, utan också en möjlighet för eleverna att utveckla självständighet, samarbete och uthållighet.

– Vi har märkt att eleverna blivit mer trygga i okända sammanhang och med okända människor. De har också övat upp sin samarbetsförmåga och är otroligt stolta över vad de åstadkommit.

Även om vissa elever hade svårt att hålla fokus under hela försäljningsdagen, löstes det genom pauser och tydligt stöd.

– Samtidigt är det viktigt att träna på att hålla i och hålla ut, något vi upplevde att eleverna klarade fantastiskt bra.

För Katarina själv blev mötet mellan eleverna och kunderna dagens höjdpunkt.

– Att få vara med eleverna under förmiddagen när de stod och sålde var det mest givande. Att se dem utvecklas, utmanas och visa sina förmågor – de var så fantastiskt duktiga.

Projektet har också väckt större frågor kring entreprenörskap och inkludering.

– Varför ska vi anta att entreprenörskap inte är för våra elever? Eller att framtidens företagare inte kan finnas i anpassade grundskolan?

Efter försäljningsdagen väntade ett välförtjänt firande. ”Dags för pizzafest!” ropades det efteråt – samtidigt som eleverna firade sina insatser med pizza tillsammans.

– Vi kommer att fortsätta samarbeta med STARTcentrum och arbeta med E-kampen även nästa år. Vi vill fortsätta satsa på våra elevers entreprenörsanda på olika sätt.

En elev sammanfattade kanske dagen allra bäst med orden: ”Yes, jag klarade det!” – samtidigt som hon gjorde en segergest.