Medel för jämställdhetsarbete i skolan

Både studie- och yrkesvägledningen och ett arbetslag på Vialundskolan får medel av Skolverket för att arbeta med utvecklingsprojekt kring jämställdhet i skolan.

Studie- och yrkesvägledningen har beviljats 115 000 kronor för att arbeta med att förändra könsmönstren när det gäller studieval och avhopp. Utvecklingsprojektet ska fördjupa det arbete som syo-teamet redan påbörjat där jämställdhet är en röd tråd.

Arbetslaget på Vialundskolan beviljas 26 000 kronor för att öka medvetenheten om jämställdhet på skolan. Arbetslaget kommer att utbildas av genuspedagog och ska sen granska sig själva hur de behandlar flickor och pojkar i olika undervisningssituationer.

Uppdaterad: 2010-01-08  
Dela
  • 2013-05-16 10:59

    Kumlas Glokala Skolor till Indien och Kina i höst!


    Kumlas skolor och förskolor har beviljats ett bidrag på 128 000 kronor av Universitets- och högskolerådet inom Atlasprogrammet för samordnade besök till Cochin, Indien och Shijiazhuang, Kina. Läs mer
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  • 2013-05-13 13:19

    Socialtjänstens öppettider sommaren 2013


    Från och med den 3 juni kommer socialtjänstens reception att ha ändrade öppettider, mer information hittar ni här nedanför. Den 1 september stänger vi receptionen då kommunens servicecenter öppnar. Läs mer
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  • 2013-05-10 08:04

    Följ JN-elevernas praktikresa i Kina


    Just nu gör två elever på JN-gymnasiet praktik i Kina. Läs mer
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kumla kommun, Torget 1, 692 80 Kumla   Telefon: 019-58 80 00, fel efter kontorstid | E-post: mailto:kommun@kumla.se |  Om webbplatsen |  Tyck till  | Lämna synpunkterlänk till annan webbplats